+48 (22) 609 18 20
Zgłoś swoją firmę

X

Formularz zgłoszeniowy

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji „Kompetencje Polaków a potrzeby polskiej gospodarki” podsumowującej IV edycję badań Bilans Kapitału Ludzkiego realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wydarzenie odbędzie się 26 maja w JM Tower w Warszawie. Początek o godzinie 10.00.

 

W dyskursie publicznym często jako przyczynę niedopasowania kompetencyjnego absolwentów do potrzeb pracodawców postrzega się brak umiejętności praktycznych a jako remedium przedstawia się konieczność rozszerzenia programu praktyk. Czy faktycznie rozwiązanie tego problemu jest tak proste? Na czym faktycznie polega przygotowanie kompetencyjne do potrzeb rynku pracy? Jakie efekty przyniosła interwencja publiczna w postaci zamawiania kierunków strategicznych? Co w największym stopniu zróżnicuje oceny w zakresie kompetencji matematycznych technicznych i komputerowych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych?

Próba odpowiedzi na pytanie: „Na czym polega przygotowanie kompetencyjne do potrzeb rynku pracy?” stanie się tematem sesji plenarnej, którą poprowadzą prof. Jarosław Górniak, dr Piotr Prokopowicz i Grzegorz Żmuda z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystąpienia prezentowane będą w ramach dwóch ścieżek tematycznych. Każdej z prezentacji towarzyszyć będą komentarze eksperckie i dyskusje z zaproszonymi ekspertami – przedstawicielami administracji publicznej, pracodawców i świata nauki.

W pierwszym bloku, zatytułowanym Zmiany w edukacji a przyszły kształt rynku pracy, dr Magdalena Jelonek i dr Marcin Kocór przyjrzą się problematyce zamawiania kierunków strategicznych. Formuła kierunków zamawianych była dość naturalnym pomysłem na stymulację kształcenia na kierunkach, które uznano za priorytetowe. Czy ta interwencja spełniła swoje zadanie, czy też faktycznie zaobserwowane efekty wystąpiłyby bez specjalnej interwencji? Czego nauczyliśmy się z eksperymentu z kierunkami zamawianymi? Zapraszamy do dyskusji, której podstawą będą wyniki badań BKL.

Podczas popołudniowej części Krzysztof Kasperek zaprezentuje wyniki badań dotyczące samooceny kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie umiejętności matematycznych, komputerowych oraz technicznych. W wystąpieniu podjęta zostanie także próba wskazania głównych czynników, które w największym stopniu towarzyszą zróżnicowaniu ocen w zakresie kompetencji matematycznych technicznych i komputerowych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W drugim bloku tematycznym, Pracujący, (nie)uczący się Polacy – teraźniejszość rynku pracy w Polsce dr Barbara Worek i Anna Szczucka przyjrzą się bliżej aktywności szkoleniowej Polaków. Wyniki badań wskazują, że od kilkunastu lat poziom aktywności edukacyjnej dorosłych Polaków pozostaje na niezmienionym poziomie. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Czy polscy pracodawcy prezentują określone strategie działania w obszarze inwestycji w kadry? Jakie mechanizmy kierują aktywnością edukacyjną dorosłych?

W drugiej części dr Szymon Czarnik postara się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między rodzajem zatrudnienia a zadowoleniem z pracy i działaniami podejmowanymi na rzecz rozwoju. własnych kompetencji oraz czy umowy cywilnoprawne słusznie są demonizowane przez media?

Więcej o programie konferencji na stronie www.bkl.parp.gov.pl. Rejestracja na konferencję odbywa się na stronie: www.bkl.parp.gov.pl/rejestracja2014. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

Źródło:www.parp.gov.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza że wyrażasz na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem